Naše lékařka Petra Vinklerová na misi v Tanzánii
Naše kolegyně lékařka Petra Vinklerová vyrazila na svou další misi do Afriky. Přečtěte si postřehy z jejího pobytu:
„Tanzanie se stala mojí srdeční záležitostí. V roce 2019 to byla první návštěva černého kontinentu, hned jsem si tuto mírumilovnou a pestrobarevnou zemi zamilovala. Nyní jsem zde již potřetí. Konkrétně ve vesničce Mpanga, kde již více než 10 let jezdí skupina přátel kolem faráře Jana Kotíka (aktuálně je umístěn v Ořechově, předtím působil v Řečkovicích). Vytvořili si neziskovou organizaci, aby mohli lépe pomáhat přátelům z Mpangy www.ifakara.cz. Jejich hlavní náplní práce je výstavba střední školy a oprava traktorů, které zde před lety přivezli z Česka.
Ve vesnici je malé lékařské zařízení, říká se mu dispenzář, kde tradičně bývá pouze střední zdravotnický personál, který vydává léky a řeší drobné zdravotní problémy. V Mpanze je pod správou místní fary a péče je zde lepší než v okolních vesnicích.
Když se navíc rozkřikne, že přijeli muzungu doktoři (muzungu = běloch), tak máme ordinace plné.
Jako gynekoložka kontroluji těhotné ženy, mám zde malý přenosný ultrazvuk, takže jednoduše můžeme předcházet případným porodnickým katastrofám (špatné uložení placenty/plodu) a vyselektovat pacientky vhodné k porodu v opravdové nemocnici s možností císařského řezu. Nejbližší taková nemocnice je ve městě Ifakara, je to asi 6 hodin jízdy terénním vozem. V této nemocnici jsem pracovala před rokem (o mém pobytu v Tanzanii v roce 2021 si můžete přečíst tu: www.vinkyonamission.org/category/2021-tanzanie. V celé vesnici jsou však asi 3 auta, většina obyvatel má pouze motorku.
Největší atrakcí však je, když budoucím rodičům sdělím, jestli čekají holčičku nebo chlapečka. A nejlepší je, když se opravdu trefím, protože s takovým malým ultrazvukem to není úplně jednoduché.
Kromě péče o těhotné maminky samozřejmě dělám vše ostatní, protože jako muzungu doktor, přece všechno vím a znám. Ošetřujeme jedno pětidenní miminko, kterému se špatně hojí pupečník. Dělám ultrazvuky břicha celé vesnici, kterou bolí břicho – většinou bez patologického nálezu, mívají zažívací potíže, protože nemají přísun k pitné vodě.
Většinu zdravotní péče si pacienti hradí za hotové peníze. Pojištění nemají, jsou zde pouze některé vládní programy, které jsou zdarma. Pro těhotné například předporodní kontroly, očkování proti tetanu, těhotenské vitamíny s železem (je tady hodně běžná anémie). U narozených miminek pak další očkování. Dále je to pak například testování na HIV a případně následná léčba."
Kromě řady žen, které v rámci výpravy spolku Ifakara pomáhala ošetřit, zůstává v Africe také holčička, které pomohla na svět a které tak rodiče dali jméno „Rhema Petra“
O všech zdravotnických misích Petry Vinklerové si můžete přečíst na jejím blogu: www.vinkyonamission.org